Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asijská kouřová kočka

 

Původ a historie plemene

Asijské kouřové kočky pocházejí z 80. let minulého století, přesněji tedy z roku 1981 z britského chovného programu jako náhodný výsledek chovů barmil. Barmila (též burmilla nebo asijská stínovaná kočka) je fascinující typ kočky, který zdědil vzhled po svém barmském rodiči a dlouhou srst po druhém z rodičů perské činčile. Spářením těchto dvou plemen vznikla krásná stříbřitě stínovaná koťata. Zájem o ně byl veliký, a proto bylo spáření zopakováno. Barmila byla uznána GCCF v roce 1989 a uznala ji i organizace milovníků a chovatelů koček FIFe.

 

Charakter asijské kouřové kočky

Asijská kouřová kočka je hravá, aktivní a zvídavá, ale patří k ovladatelným typům. Jelikož vznikla z chovu barmil, zdědila po ní některé vlastnosti. Není moc hlučná a náročná, ale na druhou stranu je dost čilá a odvážná. Tato kočka je dovádivá, takže si dokáže udělat hračku z jakékoliv věci. Potřebuje uspokojit své přirozené potřeby, a proto byste neměli váhat a pořídit svému mazlíčkovi např. škrabadlo, kočičí strom nebo nějaké návnady na šňůrce. Některé hračky můžete vyrobit i sami doma. Pokud hravé kočce neumožníte vybití její energie hračkami a jinými aktivitami, dokáže si najít vlastní zábavu - např. šplhání po záclonách, škrábání nábytku apod. A to není zrovna příjemné. Asijská kouřová je také velmi přátelská a družná. Potrpí si na společnost jak lidí, tak jiných koček. Dokáže být velmi přítulným a milým společníkem.

 

Popis asijské kouřové kočky

Asijská kouřová kočka kombinuje bílou podsadu barmily s jednotně zbarvenou srstí asijské jednobarevné kočky. Váha této kočky by se měla pohybovat v rozmezí 4 až 7 kg. Hlava je krátce klínovitá, temeno jemně zaoblené. Oči nesmí být ani mandlovité, ani kulaté a mohou být různého odstínu mezi zlatou a zelenou. Uši jsou středně velké, zřetelně obrácené ven, široce rozestavené a v boltcích mohou mít malé chomáčky chlupů. Tělo je středně velké s pevným svalstvem. Srst je krátká, jemná a těsně přiléhá. Každý chlup je do poloviny délky bílý a naznačené žíhání na srsti připomíná namočené hedvábí. Kouřové kočky se vyskytují ve všech jednotných barvách, ale platí přísné omezení barmského zbarvení. Takže může mít všechny barvy v sépiové a jednotné kouřovékteré jsou povolenySrst je jen o málo delší než u evropské barmy a podsada se prozrazuje nápadnými záblesky, když je kočka v pohybu, ale není patrná, když je v klidu. Tento typ srsti se objevil v druhé generaci po křížení s barmilou. Ocas je středně dlouhý, zúžený do kulaté špičky a kočka ho nosí s pýchou. Nohy jsou středně dlouhé s oválnými tlapkami.

 

Standard plemene

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) není asijská kočka uznána. Toto plemeno se však podílelo na vytvoření např. burmilly a bombajské kočky a uznává je pouze GCCF.

 

Základní péče o asijskou kouřovou kočku

Jelikož je asijská kouřová kočka velice hravá, měli byste předcházet nudě a věnovat se jí v této oblasti. Nesmíte zapomínat pečovat i o kočičí zevnějšek. Asijská kouřová potřebuje průměrně upravovat srst, takže není tak náročná jako např. perská. Kočky se dovedou postarat o svoji úpravu samy, až 15% času, kdy jsou bdělé, tráví péčí o srst. Někdy však potřebují naši pomoc. Pravidelné kartáčování prospívá kůži i srsti a vykartáčovaná kočka vypadá upraveně a elegantněKočkám každého věku prospívá vaše péče o jejich oči, uši, zuby a drápy.  

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 4301
Měsíc: 35
Den: 1